Biblioteczka | Kroniki Pradawnego Mroku


Kocham fantastykę. Głównie za to, że zawsze potrafi mnie zaskoczyć czymś zupełnie nowym, gdy wydaje mi się, iż widziałam już wszystko. Podobnie jest z koszem na tanie książki, w których wystarczy dobrze poszukać, by odnaleźć prawdziwe skarby.Kroniki Pradawnego Mroku jest serią wyjątkową, nawet jak na fantastykę, bo ileż to powieści dzieje się w prehistorii? Jeśli to samo w sobie komuś nie wystarcza do sięgnięcia po tytuł, zapraszam do przeczytania recenzji poniżej.

Seria autorstwa Michelle Paver przenosi nas do prehistorycznej Europy zamieszkanej przez prymitywne ludy podzielone na klany. Ludzie żyją w malutkich osadach i zajmują się głównie zbieractwem lub łowiectwem. Wszystkich ich łączy szacunek i uwielbienie przyrody, czego przykładem są chociażby nazwy klanów, biorące się od poszczególnych żyjących w okolicy zwierząt. W tym świecie śledzimy historię Toraka, dwunastoletniego chłopca żyjącego na odludziu ze swym ojcem. Młody bohater w dzień swoich urodzin zostaje zaatakowany przez niedźwiedzia opętanego przez złego ducha, jednak ojciec ratuje syna, przypłacając to własnym życiem. Przed śmiercią mężczyzna wymusza na Toraku przysięgę, iż ten uda się na daleką północ i odnajdzie Górę Ducha Świata. Chłopak niechętnie rusza w drogę, lecz prawdziwa przygoda zaczyna się dopiero, gdy po drodze odnajduje wygłodniałe wilcze szczenię.

"Zarozumiałością oraz bezczelnością człowieka jest mówienie, że zwierzęta są nieme, tylko dlatego że są nieme dla jego tępej percepcji". (Mark Twain)
Kroniki Pradawnego Mroku to szcześciotomowa opowieść o przetrwaniu w dziczy, determinacji w dążeniu do celu, ale przede wszystkim o przyjaźni potrafiącej pokonywać wszelkie bariery, nawet te gatunkowe. Już sam tytuł tomu pierwszego Wilczy Brat, ujawnia czyja relacja jest silnikiem napędowym tej serii, przy czym nie jest to jedyna przyjaźń, mająca znaczenie w powieści. Torak na swej drodze natknie się na wiele niebezpiecznych zwierząt, tym najgroźniejszym okaże się jednak sam człowiek. Dla chłopaka, który choć doskonale rozumie mowę i zachowania zwierząt, to nawiązanie przyjaźni z przedstawicielem swojego gatunku będzie największym wyzwaniem. 

Świat stworzony przez autorkę jest piękny i fascynujący. Samo umiejscowienie akcji w czasach tak odległych i nieznanych, było strzałem w dziesiątkę - całość powieści nabiera przez to wyjątkowego, nie do podrobienia klimatu, w którym natura przeplata się ze światem duchowym. W butach Toraka zwiedzimy nie tylko przeogromną puszczę, ale i zawitamy w odległe góry, nad wybrzeże jak i wyspy na okolicznym morzu. Do tego natrafimy na zamieszkujące je klany o wyjątkowych kulturach i obyczajach. Piękne jest to, jak mieszkańcy danych terenów się od siebie różnią, i jak się odnoszą względem sąsiadów. Z każdą kolejną podróżą czuć jak bogaty i różnorodny jest świat wykreowany  przez autorkę.

Zaskakuje również subtelność świata nadprzyrodzonego. Nie odnajdziemy tu smoków, ogrów ani innych monstrów, zamiast tego są duchy przyjmujące postaci zwierząt. Te dobre wyznają spokój i harmonię, te złe kierują się goryczą i chciwością. Wątek fantastyczny najłatwiej przyrównać do szamanizmu; całość opiera się na kontakcie z duchami natury i skomplikowanych rytuałach wykonywanych przez wybrane jednostki - coś na wzór szamanów. Motyw ten idealnie pasuje do czasów zaprezentowanych w książce i dodaje jej wiarygodności, jako że wierzenia ludzi ówczesnych mogły do pewnego stopnia pokrywać się z tymi książkowymi.

Bohaterowie, choć młodzi, są odważni i inspirujący. Torak na początku historii to nieufny, zagubiony młodzieniec pełen brawury i frustracji, co jednak się zmienia, gdy dojrzewa na łamach stron. Razem z nim dorasta Wilk - jego "adoptowany" brat i wierny kompan w wilczej skórze. Śledząc tę dwójkę, możemy dojść do wniosku, że ludzie i zwierzęta wcale tak bardzo się od siebie nie różnią. Trio zamyka Renn z klanu Kruka, którą Torak i Wilk spotykają na początku podróży. Ta sprytna i rezolutna dziewczyna o nadzwyczajnych umiejętnościach łuczniczych jest niezastąpioną towarzyszką chłopca i wilka. To oczywiście tylko margines wszystkich ciekawych postaci w tytule, których pojawia się cała plejada.

Fabuła Kronik Pradawnego Lasu jest cudowna. Akcja depcze nam non stop po piętach, czy to w środku lasu, czy w klanowej osadzie. Autorka serwuje nam masę tajemnic i zagadek do rozwikłania wraz z postępem fabuły. Pojawiają się również momenty dramatyczne, pełne napięcia i smutku - tom czwarty, Wyrzutek, jest tego najlepszym przykładem. Całość jest fantastycznie napisana, wciąga i nie pozwala się oderwać, aż do finału.

Seria należy do literatury dziecięcej, z czym niestety nie mogę się do końca zgodzić. Faktycznie, książki zawierają sam pozytywny przekaz dla najmłodszych, jak odwaga, determinacja, przyjaźń i szacunek dla przyrody oraz innych ludzi, a wszystko to okraszone jest genialną fabułą i inspirującymi postaciami. Jednakże, w środku znajdziemy sporo scen przemocy (zabijanie zwierząt i pozyskiwanie z nich elementów), czy nawet brutalnego morderstwa (tylko jedno, ale opisane bez cenzury). Z tego powodu ciężko mi polecić Kroniki Pradawnego Lasu jako lekturę dla dzieci. 

Rodzime wydanie jest prześliczne i bezbłędnie przełożone. Czcionka (jak dla mnie) jest ogromna, do tego początki rozdziałów witają nas sympatycznymi obrazkami w stylu prehistorycznym. Po wewnętrznych stronach okładki znajdziemy mapy terenów, zwiedzanych w danym tomie przez drużynę Toraka. Szczególnie polecam wydanie z twardą okładką i obwolutą. Seria jest już raczej niedostępna w księgarniach stacjonarnych, ale można ją uzbierać na allegro za grosze.Naprawdę warto zaopatrzyć się w ten tytuł, nawet będąc dorosłym. Ja bawiłam się świetnie i ani przez chwilę nie poczułam jakbym czytała literaturę dziecięcą. Po prostu zakochałam się w Kronikach Pradawnego Mroku, i choć szósty tom jest zwieńczeniem serii, jestem pełna optymizmu, gdyż Michelle Paver oferuje nam siostrzaną serię Bogowie i Wojownicy, dziejącą się w epoce brązu, którą również mocno polecam. I pomyśleć, że wszystko to dzięki koszu z książkami za dychę...


* * *


Szczegóły wydania:
Seria: Kroniki Pradawnego Mroku
Tytuły: Wilczy Brat, Wędrujący Duch, Pożeracz Dusz, Wyrzutek, Złamana Przysięga, Tropiciel Duchów
Autorka: Michelle Paver
Wydawnictwo: W.A.B.
ISBN: 8374141174, 8374142154, 9788374143349, 9788374144919, 9788374146708, 9788374148443
Liczba stron: 304 + 372 + 352 + 336 + 328 + 308


5 komentarzy:

 1. A tam książki.
  Ważne że jest Wilku-Pluszaku

  OdpowiedzUsuń
 2. Długo szukam ....gdzie można je zdobyć ????


  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pierwszy tom kupiłam w empiku, resztę dokupiłam na allegro, ale to było kilka lat temu. Z tego, co widzę na aukcjach można nadal dozbierać komplet.

   Usuń
 3. Witam nie chciała byś może odsprzedać kompletu? W żadnej księgarni nie mają na stanie...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam! Niestety nie odsprzedaję swoich książek. Proszę spróbować na allegro - sama uzbierałam tam komplet.

   Usuń